W jaki sposób przechowywać pościel? Poznaj efektywne metody

Przechowywanie pościeli – jeśli wykonujemy tę czynność w sposób prawidłowy nasz komplet nie tylko będzie pięknie wyglądał ale również przez długi okres zachowa swoje cechy, które zapewniają nam komfort wypoczynku. Poniżej przedstawimy klika praktycznych porad jak prawidłowy sposób przechowywać pościel zarówno tą, którą aktualnie używasz oraz komplety, które posiadasz na zapas.

Przechowywanie pościeli – zadbaj o komplet, który aktualnie używasz

Aktualnie używany przez nas komplet pościeli możemy przechowywać w pojemniku lub w przeznaczonej do tego komorze na tekstylia umieszonej pod łóżkiem, takie rozwiązanie pozwala na szybkie chowanie oraz wyjmowanie pościeli i przygotowanie się do snu. Przy takim rozwiązaniu zadbaj o odpowiedni poziom czystości miejsca, w którym trzymasz swój komplet, dzięki temu unikniesz zabrudzeń tkaniny oraz zapobiegniesz nadmiernemu rozwojowi bakterii.

Pościel możesz również pozostawić na łóżku, aby uniknąć nagromadzeniu kurzu lub uszkodzeniu tkaniny, zwłaszcza jeśli posiadasz zwierzęta domowe, przykryj ją narzutą lub kocem. Narzuta aby odpowiednio chroniła tkaninę powinna być większa niż łóżko, najlepiej aby kapa zwisała kilka cm po za krawędź łóżka. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, pamiętaj aby systematycznie czyścić oraz wietrzyć zarówno pościel jak i narzutę, dzięki temu zapewnisz sobie nie tylko komfortowy ale również zdrowy wypoczynek.

Jak przechowywać pościel dla gości?

Komplety, które posiadamy przygotowane na zapas, najczęściej dla gości powinniśmy odpowiednio przechowywać, dzięki temu taki komplet nie zostanie uszkodzony oraz zachowa swoją przyjemną strukturę oraz zapach.

Dla osób, które nie są w stanie znaleźć miejsca w szafie na kolejne elementy świetnym rozwiązaniem będą dedykowane do przechowywania pościeli pojemniki, które możemy schować pod łóżkiem. Pojemniki mogą różnić się zarówno rozmiarem jak i materiałem, z którego zostały wykonane, zwróć uwagę czy posiadają zamykaną klapę – dzięki temu materiał nie zabrudzi się kurzem. W zależności od ilości kompletów, które chcesz przechować wybierz odpowiedni rozmiar, pamiętaj że pościel potrzebuje przestrzeni.

  • Szafa

Pierwsze co przychodzi nam do głowy to szafa, jest to miejsce, w którym często przechowujemy komplety pościeli, pamiętajmy jednak aby wyznaczyć specjalną przestrzeń na tekstylia, nie mogą one być zbytnio ściśnięte, może to spowodować że produkty przybiorą przykry zapach oraz będą pomięte. Umieszczając cały komplet do 1 poszewki zaoszczędzimy miejsce w szafie.

  • Worki próżniowe

Ciekawym rozwiązaniem są worki próżniowe, do których możemy zapakować pościel. Takie rozwiązanie zyskuje popularność, tekstylia zapakowane w taki worek są nie tylko chronione przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami, tekstylia zapakowane w taki worek po odessaniu powietrza, nawet kilkukrotnie zmniejszają swoją objętość.

Podsumowanie

Pamiętaj aby miejsce, w którym przechowujesz pościel było czyste, oraz zapewnij tekstyliom nieco przestrzeni, zachowają wtedy świeżość. Przechowując pościel na zapas pamiętaj aby komplety były wyczyszczone, nawet jeśli były używane tylko 1 raz zdążyły się na ich powierzchni zgromadzić drobnoustroje oraz resztki naskórka. Unikaj wilgoci – miejsca, w których występuje wilgoć nie są odpowiednie do przechowywania tkanin, takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni.