Pracowniku, o tym powinieneś wiedzieć robiąc nadgodzinach w pracy?

Praca w nadgodzinach dla niektórych to tak naprawdę bardzo nielubiana czynność, ale jednak dla innych to może się okazać bardzo dobra okazja na dodatkowy już zarobek. Wiele osób pracujących w Polsce bierze sobie nadgodziny bardzo to chętnie, w ten łatwy sposób mogą dorobić do domowego budżetu.

Co warto wiedzieć o nadgodzinach w pracy?

Dlatego, też tak często są wykorzystywane nadgodziny w Polsce, ale jednak wiele osób nie zdaje, sobie sprawy co tak naprawdę warto, wiedzieć o nadgodzinach w Polsce i, na jakich zasadach działa cała ta dodatkowa opcja zarobku.

Kiedy pracodawca może jednak zlecić pracę podczas nadgodzin?

Pracodawca ma tylko prawo wyłącznie w dwóch przypadkach kazać Ci zlecić pracę w nadgodziny.

  1. Gdy pojawi się takowa konieczność prowadzenia akcji ratowniczej, która ma na celu ochrony danego życia czy też zdrowia ludzkiego. Możliwe też jest takowa opcja jak ochrona mienia, czy również środowiska do usunięcia bardzo poważnej awarii, która może zagrozić wielu osobom.
  2. Jest to jeden z bardzo ogólnikowych powodów. Takową potrzebą może być szybsza konieczność zakończenia danego to zlecenia, pod groźbą niewypłacenia wynagrodzenia przez takowego inwestora. Bardzo często pojawia się to w pracy biurowej, czy też budowlanej.

W każdym takowym wypadku pracodawca ma prawo i może wydać swoim podwładnym takie o to polecenie pracy w takowych nadgodzinach.

Czy można odmówić pracy w takowych już dostępnych nadgodzinach, wydanych przez pracodawcę?

Często jednak niektóre osoby nie chcą pracować po godzinach i wbrew obiegowej opinii — tak. Pracownik może nie wykonać polecenie takiego przełożonego. Jeżeli jest to tylko jeden bardzo oczywisty powód. Ten powód to bezprawie. Na przykład.

Pracy w godzinach nadliczbowych nie są i nie mogą być wykonywane przez takowe osoby, przy których stanowiskach występują przekroczenie dopuszczalnego stężenia czynników ów szkodliwych, przykładowo tutaj może być to hałas, czy opary chemiczne.

Dodatkowo osoby, które mają, orzeczenie danych chorób mogą, odmówić takowej pracy w nadgodzinach dlaczego? Dlatego, że jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznościowego.

Kto nie może i nie musi pracować w ów nadgodzinach zleconych przez pracodawcę?

Kto taki nie może pracować w nadgodzinach i pracodawca nie może tego żądać od danego pracownika? Są to takie osoby jak:

  • Kobieta w ciąży.
  • Pracownik młodociany.
  • Osoba niepełnosprawna.
  • Osoba, która zajmuje się dzieckiem do 4 lat.

WIęcej porad związanych z pracą i nie tylko znajdziesz w serwisie www.popieram.pl.