Jakie cechy posiada prawdziwy lider?

Lider nie jest autorytetem dlatego, że jest liderem. Działa to zupełnie w przeciwną stronę. Prawdziwy lider nie musi zdobywać szacunku za pomocą władzy, jaką posiada. Sam w sobie jest idealny na to stanowisko i wszyscy wokół niego doskonale zdają sobie z tego sprawę. A jest tak dlatego, że posiada masę cech, które pomagają mu uzyskać autorytet, ale także pomóc każdemu, kto akurat go potrzebuje.

Lider – jaki powinien być?

Nie każdy, kto zajmuje stanowisko lidera, nadaje się do pełnienia tej funkcji. Często możemy spotkać kogoś, kto zostaje nim mianowany, bo ma znajomości albo po prostu nikt odpowiedni nie zgłasza się na takie stanowisko. Podczas pracy z nimi możemy wyczuć, że coś jest z nimi nie tak. Przeważnie nie pracują razem z zespołem, tylko tak sprytnie rozdzielają prace, że może cały dzień siedzieć za biurkiem i układać pasjansa. Do tego nigdy nie bierze swoich porażek na siebie, ale obwinia kogoś z własnego zespołu, najczęściej najsłabsze ogniwo. Przez to takich liderów nikt nie lubi i na pewno nie darzymy ich szacunkiem.

Prawdziwy lider nie jest oderwany od rzeczywistości. Wie, że najlepsze efekty przyniesie mu praca ramię w ramię ze swoim zespołem, a nie nadzorowanie wszystkiego zza swojego biurka. Jest więc czynnie zaangażowany w projekt, a przynajmniej w jego rozwój. Zdaje sobie sprawę z tego, że jego współpracownicy to nie roboty, jest więc wyrozumiały i zawsze dba o to, żeby zostało trochę czasu w zapasie. I co najważniejsze, nie pozwala, żeby zespół tracił na jednej nieodpowiedniej osobie, dlatego nie boi się mówić otwarcie o pracownikach, którzy nie radzą sobie tak dobrze, jak tego od nich oczekiwał.

Cechy szczególne liderów

Liderzy to osoby, które cały czas się rozwijają. Są odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za całą drużynę, muszą być więc na bieżąco i cały czas dbać o komfort pracy swojej i swojego zespołu. Liderzy posiadają ogromną wiedzę na temat zarządzania, działania w zespole, rozdzielania pracy, ale także utrzymywana dobrych relacji z każdym z jego członków czy dbaniu o atmosferę w czasie pracy. Każdy z tych czynników jest niesamowicie istotny, a zaniedbanie ich może doprowadzić do pogorszenie się efektywności pracy oraz spadku morale w naszym zespole.

Więcej artykułów o pracy i finansach znajdziesz w serwisie https://www.wady.pl.