Droga do bycia księgowym

Edukacja to zwykle gwarancja lepszego życia. Jeżeli tylko możesz sobie na nią pozwolić, bo np. stać się na to, by pójść na studia albo przynajmniej wykupić jakiś bardziej wartościowy kurs, jak najbardziej powinieneś cały czas się kształcić w wybranym przez ciebie kierunku. Jeśli interesuje cię to, co robi księgowy, wybór dalszej drogi kształcenia powinien być dość prosty.

Wykształcenie księgowego

Z jednej strony tak, ale z drugiej nie do końca. Dawniej księgowym zostawało się bowiem wyłącznie po studiach, podczas gdy dziś te studia nie są wcale koniecznością, bo mogą zostać zastąpione odpowiednimi kursami, na których nieraz można się nauczyć znacznie więcej niżeli z wydłużonych i męczących wykładów, odbywających się na wyższych uczelniach.

Wejdź na www.malopolski.pl i sprawdź oferty pracy dla księgowego w województwie małopolskim.

Ukończenie szkoły średniej i zdaną maturę warto jednak wykorzystać. Jeżeli marzy ci się studiowanie, a na dodatek chcesz zostać zatrudniony później przez jakieś lepsze biuro finansowe, rzeczywiście powinieneś zapewnić sobie wyższe wykształcenie, bo ono zawsze fajnie prezentuje się w CV i jest dobrze postrzegane czy to przez osoby odpowiedzialne za rekrutację, czy to przez samych pracodawców. Studia wyższe powinny mieć odpowiedni kierunek. Wybierz więc albo klasyczną ekonomię, albo finanse i rachunkowość, albo ewentualnie zarządzanie połączone później ze specjalizacją rachunkową. Po każdym z tych trzech kierunków możesz robić właśnie to, co robi każdy inny księgowy.

Rozwijaj się – to podstawa

Nie ograniczaj jednak swojej edukacji wyłącznie do uczęszczania na zajęcia. Studiowanie możesz od razu łączyć z odbywaniem pewnych kursów, braniem udziału w szkoleniach czy zwykłych praktykach. Im wcześniej rozpoczniesz staże, tym lepiej. Nawet jeśli początkowo nie będziesz otrzymywać za nie wynagrodzenia, zdobędziesz coś znacznie cenniejszego, a mianowicie niezbędne doświadczenie.

Dobrze by jednak było, by ten staż został ci zaproponowany przez jakieś bardziej renomowane biuro finansowe. Później każde takie praktyki wpiszesz w swoim CV. A warto zadbać o to, by ten życiorys prezentował się jednak jak najlepiej.